Praca na planie filmowym
Filmy

Praca na planie filmowym – ile można zarobić?

Praca na planie filmowym wydaje bardzo atrakcyjna, zwłaszcza pod względem zarobków. Tylko jak dokładnie wyglądają kwestie finansowe? Ile można zarobić na planie filmowym? Jak przedstawiają się zarobki głównych bohaterów, a jak statystów, czy samej ekipy filmowej? Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Ile zarabia aktor na planie filmowym?

Zarobki aktorów bywają bardzo różne i w dużej mierze zależą od tego, jaką rolę mają odegrać w danej produkcji oraz jaka jest ich popularność. Najczęściej najlepsi aktorzy, którzy wygrywają casting i dostają główne role, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet od pięciu lub dziesięciu tysięcy złotych za jeden dzień zdjęciowy. Aktorzy, którzy otrzymują role drugoplanowe lub niewielkie epizody, mogą liczyć już na inne stawki i na pewno na ich wysokość wpłynie sama rola w danej produkcji.

Ile zarabia statysta na planie filmowym?

Obecność statystów na planie filmowym jest nieoceniona, więc często można trafić na bardzo ciekawe oferty. Jednak to, ile dokładnie zarobimy, również zależy od kilku czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o naszym doświadczeniu, budżecie filmowym, czy nawet od rodzaju roli, jaką mamy odegrać. Jeśli nasza praca na planie filmowym ogranicza się wyłącznie do samej obecności, to zarobki mogą wynieść około stu złotych za dzień zdjęciowy. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie statyści mogą liczyć na zarobki rzędu około pięciuset złotych na dzień, więc widać, że może to być ciekawa forma dodatkowego zarobku.

Ile zarabia reżyser filmowy?

Zarobki reżysera filmowego również bywają bardzo różne i najczęściej zależą od jego dorobku na koncie, popularności, czy nawet tego, nad jaką produkcją trwają prace. Dodatkowym aspektem, który wpływa na pensję, jest kraj, w którym powstaje film, czy województwo lub region. W Polsce największą siedzibą kinematografii jest Warszawa, więc to właśnie tutaj reżyser może liczyć na większe zarobki i czasami mogą one sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych za cały film.

Ile zarabia reszta ekipy filmowej?

W skład ekipy filmowej wchodzą również scenarzyści, operatorzy kamery, czy operatorzy obrazu. Do tego dochodzi także kierownik produkcji, czy montażysta, a zarobki każdego z nich naliczane są indywidualnie. Na pewno istotne znaczenie będzie mieć długość pracy, czy to, jaki jest budżet filmu. Nie bez znaczenia pozostają także umiejętności poszczególnych osób, czy ich sukcesy. Zwykle najwyższe zarobki osiągają wykwalifikowani scenarzyści, czy operatorzy kamer. Nieco niższych stawek muszą spodziewać się operatorzy obrazu, czy montażyści, ale na konkretne dane nie mamy szans, ponieważ bywają bardzo zmienne.

Gambit królowej – czy widziałeś hit Netflixa?

Poprzedni

Ile kosztuje korzystanie z CDA Premium?

Następny

Zobacz też: