Skład ekipy filmowej
Filmy

Skład ekipy filmowej – kto pracuje na planie zdjęciowym?

Praca nad serialem, filmem, czy reklamą nie ogranicza się wyłącznie do aktorów, czy kamerzysty. Za efekt finalny, który widzimy na ekranie telewizora lub w kinie zazwyczaj odpowiadaj cały sztab ludzi,  a każdy, kto pracuje na planie zdjęciowym, ma konkretny zakres obowiązków.

Skład ekipy filmowej bywa zmienny, ponieważ w dużej mierze zależy od budżetu produkcji, jak również od tego, co jest do zrobienia. Jednak są osoby, bez których ciężko byłoby zrealizować produkcję. Jak zatem wygląda podstawowy skład ekipy filmowej i jakie zadania spoczywają na poszczególnych osobach? Odpowiadamy!

Skład ekipy filmowej – pion producencki

Pion producencki to przede wszystkim producent, który pojawia się stosunkowo rzadko na planie filmowym, ale i tak od niego wszystko się zaczyna. To na producencie spoczywa znalezienie ekipy, więc to do niego zgłasza się reżyserzy, czy scenarzysta, gdy chcą zrobić film. Producent z reguły dysponuje środkami, a jeśli ich nie ma to, to robi wszystko, by je pozyskać i czuwa, by zostały dobrze wydane, zwłaszcza że to na nim spoczywa odpowiedzialność finansowa.

Prawą ręką producenta jest kierownik produkcji i do jego zadań należy pomoc przy ustalaniu składu ekipy, aktorów, budżetu, lokalizacji, czy nawet czasu filmu. Później musi też dopilnować, by wszystkie wcześniejsze ustalenia zostały zrealizowane. Co więcej, to również kierownik produkcji odpowiada za całą papierologią, w tym również za rozpisanie całego projektu.

W skład pionu producenckiego wchodzi także kierownik planu, czyli osoba, która organizuje dzień zdjęciowy i koordynuje pracę ekipy filmowej. Do jego zadań należy sprawdzenie lokalizacji przed planem i jeśli zastanie jakieś problemy, które mogłyby utrudnić pracę ekipy (na przykład zastawiony parking), to musi je usunąć. Zawsze pojawia się też pierwszy na planie i ustawia miasteczko produkcyjne, czyli  po prostu campery aktorów, busy z cateringiem, namioty, agregaty itp. Do jego zadań należy też koordynacja ekipy, zażegnywanie kryzysów, czy pilnowanie, by wszystko szło tak, jak powinno.

Skład ekipy filmowej – pion reżyserski

Pion reżyserski to przede wszystkim reżyser, czyli najważniejsza osoba na planie firmowym. To właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za artystyczną wizję projektu, więc wpływa na jego klimat oraz określa, w jakim kierunku ma iść dana produkcja. Ma zatem najwięcej do powiedzenia, zwłaszcza jeśli ma swoim koncie liczne sukcesy. W takich przypadkach jeszcze przed zdjęciami przekłada scenariusz na film w głowie i przygotowuje się do niego jak najlepiej. Na jego barkach spoczywa również podejmowanie decyzji związanej z obsadą, a gdy już wchodzi na plan, to skupia się na pracy aktorów.

W skład tej części ekipy filmowej wchodzi również drugi reżyser, czyli osoba, która na planie zajmuje się mniej ważniejszymi sprawami, w tym na przykład scenografią, czy nawet statystami. Dzięki temu odciąża reżysera oraz pozwala mu się skupić na pracy, ponieważ to właśnie do niego kierowane są wszystkie pytania od innych pionów produkcji. To również drugi reżyser bardzo często kieruje castingiem i odrzuca na pierwszym etapie aktorów, którzy nie mają szans na zagranie w danym projekcie.

Omawiając skład pionu reżyserskiego, nie sposób pominąć też sekretarza planu, ponieważ jego postać jest niezbędna przy serialach, fabułach oraz dużych reklamach. Co ciekawe, na małych planach firmowych rzadko się pojawia, ale jego praca jest nieoceniona, ponieważ to sekretarz planu  kontroluje inscenizację kolejnych ujęć, by można było zachować ciągłość montażową, tworzy raporty z planu oraz notuje najważniejsze rzeczy, które mogą pomoc przy montażu, jak i na samym planie.

Skład ekipy filmowej – pion zdjęciowy

Jedną z ważniejszych osób w pionie zdjęciowym pozostaje operator filmowy, często nazywany również kierownikiem zdjęć, czy operatorem zdjęć. To właśnie on i reżyser muszą doskonale rozumieć się na planie, ponieważ tylko w ten sposób uda się stworzyć spójny projekt. Zadaniem reżysera jest opowiedzenie historii, zaś jej pokazanie leży w geście operatora filmowego. Do jego zadań należy budowanie kadru, ustawianie kamer, czy po prostu podejmowanie decyzji, o tym, jakich rozwiązań użyć, żeby oświetlić dane ujęcie.

Tuż obok pojawia się operator kamery, czyli osoba, która odpowiada za odtworzenie ustalonego ruchu kamery na statywie, czy na wózku. Nie jest to łatwe zadanie, więc aby pracować w roli operatora kamery, potrzeba naprawdę sporego wsparcie. Do tego warto też wspomnieć o ostrzycielu, czyli osobie, która odpowiada za utrzymanie ostrości na aktorze lub na obiekcie, gdy kamerą pracuje operator. Na prostych planach to właśnie operat kamery odpowiada za te dwa zadania, ale jeśli jest dużo akcji, to obecność ostrzyciela okazuje się nieoceniona.

W pionie zdjęciowym nie może zabraknąć też asystenta kamery, ponieważ odpowiada za opiekę nad kamerami. Do jego głównych obowiązków należy ustawiania parametrów,  formatowanie i zmiana kart, zmiana obiektywów i filtrów, a nawet dbanie o czystość kamery. To również do zadań asystenta należy przenoszenie kamery między ujęciami, jej rozkładanie, czy składanie.

Do tego oczywiście mistrz oświetlenia, często nazywanym główny oświetlaczem. Jest to osoba, która w porozumiemy z operatorem filmowym przygotowuje konkretne jednostki światła, dba o ich dobre podłączenie, czy nawet ustala, na czym dokładnie będą stały. Mistrz oświetlenia często ma pod sobą kilka osób, które pomagają mu w tym zadaniu.

Skład ekipy filmowej – pion dźwiękowy

W tym pionie najważniejszą osobą ze składu ekipy filmowej pozostaje operator dźwięku, nazywany także dźwiękowcem. Na jego barkach spoczywa głównie poprawna rejestracja dźwięku, więc na planie ustawia mikrofony oraz pilnuje, by nagrywany dźwięk był na bardzo dobrym poziomie. Na dużych planach filmowych dźwiękowiec może liczyć na wsparcie asystenta realizatora dźwięku i do jego zadań należy trzymanie mikrofonu  jak najbliżej źródła dźwięku, a więc najczęściej przy twarzy aktora. Musi oczywiście robić to tak, by nie wejść tyczką w kadr.

Skład ekipy filmowej – pion charakteryzacji i kostiumowy

W tym składzie ekipy filmowej znajdziemy oczywiście charakteryzatora, czyli osobę, która odpowiada za makijaż. Jednak warto zauważyć, że rola charakteryzatora nie ogranicza się do tego, by aktor był ładnie umalowany, lecz by jego  wygląd odpowiadał założeniom scenariusza. Jeśli wymagają tego sceny, to charakteryzator dobiera różnego typu akcesoria, czy dodaje na ciele efekty specjalne, w tym na przykład siniaki, blizny, czy nawet rany.

Tuż obok charakteryzatora pracuje też kostiumograf, czyli osoba zajmująca się wszelkimi sprawami związanymi z ubiorem aktorów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to nawet przejmuje na siebie tworzenie projektów, choć najczęściej produkcje starają się wykorzystać już istniejące stroje. Aby wszystko przebiegło jak najsprawniej,  kostiumograf często robi przymiarki z aktorami przed planem, a później tylko dopracowuje szczegóły.

Skład ekipy filmowej – pion scenograficzny

Trudno wyobrazić sobie plan firmowy bez wykwalifikowanego scenografa, ponieważ to właśnie on odpowiada za aranżację przestrzeni na planie filmowym. Wykorzystuje do tego celu różnego typu dekoracje oraz rekwizyty, które dodatkowo są zgodne z wizją reżysera. W pionie scenograficznym nie może zabraknąć też dyżurnego planu, ponieważ to osoba do zadań specjalnych, która ma bardzo szerokie umiejętności i jest w stanie nie tylko pomagać przy scenografii, ale również przy samej organizacji planu.

Tureckie seriale – Top 5 najlepszych seriali tureckich

Poprzedni

Najlepsze polskie seriale

Następny

Zobacz też: